Wyświetlacze LCD w Druku 3D: Monochromatyczny vs RGB?

Zapewne czytacie ten artykuł na telefonie, tablecie albo komputerze. Elementem, na który zwracamy szczególną uwagę jest ekran – to on pierwszy rzuca się w oczy 😉. W tym artykule dokładnie omówimy dwa popularne rodzaje wyświetlaczy LCD stosowanych w drukarkach 3D w stomatologii: monochromatyczne i RGB.

Wyświetlacz LCD w druku 3D

Ekran LCD jest ważnym, jak nie najważniejszym, elementem niektórych drukarek 3D. To właśnie on determinuje, które obszary kuwety są wystawione na działanie światła UV. Bez ekranu LCD, jedynym możliwym do wydrukowania modelem byłby prostokąt, w dodatku przyklejony do jej dna.

Ponadto, każdy ekran charakteryzuje się określoną liczbą pikseli. Im mniejszy rozmiar piksela, tym większa rozdzielczość, lepsze odwzorowanie detali i gładsze powierzchnie wydrukowanych modeli. Należy jednak pamiętać, że na końcową jakość wydruków w znacznym stopniu wpływa jakość użytych materiałów oraz zadane parametry o czym napisaliśmy tutaj.

Budowa wyświetlaczy Monochmoratycznych i RGB w druku 3D

Przenalizujmy teraz grafikę poniżej. Pokazuje ona ekran RGB (po lewej) oraz monochromatyczny (po prawej). Ekran RGB zawiera filtry kolorów (przypominam, że RGB to skrót od Red, Green i Blue tj. Czerwony, Zielony, Niebieski). Filtry te są niezbędne w nowoczesnych telewizorach, telefonach i monitorach komputerowych do wyświetlania realistycznych obrazów, ale w druku 3D kolor jest zbędny. W druku żywicznym istotne jest tylko to, aby mieć jedną długość fali (jeden kolor) światła. W stomatologii, najczęściej jest to światło o długości fali 405 nm lub 385 nm, które jest fioletowe/niebieskawe. Przy tej długości fali powszechnie dostępne żywice będą działać poprawnie. Dodatkowe filtry powodują zmniejszenie przepuszczalności światła i tak jak folia przyciemniająca szyby w samochodzie, obniżają moc emitowaną przez matrycę LED, a tym samym proces utwardzania żywicy jest dłuższy.

Różnica w budowie wyświetlaczey LCD RGB i Mono

Żywotność wyświetlaczy LCD Mono i RGB w druku 3D z żywicy

Wyświetlacze LCD w druku 3D z żywicy uważa się za materiały eksploatacyjne. Emitowane światło UV uszkadza ekrany, dlatego trzeba je wymieniać, gdy ich wydajność spada poniżej krytycznego poziomu lub da się zauważyć tzw. „martwe piksele”. W przeciwieństwie do systemów DLP, które można ponownie skalibrować i które mogą działać przez wiele lat. Filtry kolorów w wyświetlaczach LCD typu RGB  nie są zaprojektowane do intensywnego naświetlania światłem UV. Ich żywotność wynosi około 500 godzin przy normalnym użytkowaniu. Martwe piksele, migotanie obrazu lub pogorszenie jakości druku świadczą o zużyciu ekranu. Żywotność ekranów monochromatycznych reklamuje się na 2000 godzin, co stanowi czterokrotność w porównaniu do 500 godzin wyświetlaczy LCD RGB.

Żywotność ekranów LCD RGB vs Mono

Monochromatyczne wyświetlacze LCD w stomatologii

Monochromatyczne drukarki LCD zajmują swoje miejsce wśród najlepszych drukarek 3D, ponieważ produkują niezawodne i szczegółowe modele w każdej aplikacji stomatologicznej – modeli, szyn, szablonów chirurgicznych, a nawet koron i mostów. Teraz pozostaje tylko kwestia wyboru odpowiednich materiałów.

  • Kacper Włodarek

    Wyświetlacze LCD w Druku 3D: Monochromatyczny vs RGB?

    Zapewne czytacie ten artykuł na telefonie, tablecie albo komputerze. Elementem, na który zwracamy szczególną uwagę [...]

  • rozdzielczość 4K, 8K, 12K w stomatologicznym druku 3D

    Kacper Włodarek

    Rozdzielczość w druku 3D dla stomatologii – 4K, 8K, 12K?

      W stomatologii precyzja to podstawa – od dokładnie dopasowanych protez, przez modele diagnostyczne, aż [...]

  • Kacper Włodarek

    Wybór najlepszej technologii drukarki 3D w stomatologii: SLA, DLP czy LCD?

    Świat technologii dentystycznej rozwija się bardzo dynamicznie, a druk 3D stał się kluczowym elementem nowoczesnych [...]