Utylizacja żywicy do druku 3D

Wykorzystywanie technologii druku 3D w laboratorium protetycznym upraszcza i przyśpiesza wiele procesów. Wraz z korzyściami płynącymi z tej technologii, pojawiają się także pewne zagrożenia i wyzwania. Jak wiemy każda żywica do druku 3D w formie płynnej jest niebezpieczna, dlatego niezwykle istotne jest, aby świadomie przestrzegać procedur bezpieczeństwa oraz stosować się do wytycznych dotyczących utylizacji odpadów.

W trakcie procesu druku 3D z użyciem żywicy, zarówno puste butelki, materiały ochronne, czyszczące jak i nieudane wydruki, stanowią pewne zagrożenie jako odpady niebezpieczne. Dlatego konieczne jest odpowiednie ich traktowanie, aby zapewnić bezpieczeństwo środowiska i użytkowników. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na skuteczną utylizację żywicy, które warto brać pod uwagę.

 

Utylizacja odpadów musi odbyć się zgodnie z przepisami. Warto skontaktować się z lokalnymi ośrodkami gospodarki odpadami lub recyklingu i upewnić się jakie są możliwości utylizacji całkowicie utwardzonych odpadów z żywicy 3D.

Zawsze zapoznaj się z kartą charakterystyki (SDS) jako sprawdzonym źródłem informacji o bezpieczeństwie, przechowywaniu i użytkowaniu żywicy 3D.

Generalną zasadą jest, aby pozostałości żywicy oraz materiały zabrudzone nią były w pełni utwardzone, czy to pod wpływem bezpośredniego światła słonecznego czy też w komorze polimeryzacyjnej. Takie odpady co prawda nie nadają się do recyklingu, ale znacząco zmniejszają negatywny wpływ na nasze środowisko.

 

W przypadku płynnej żywicy albo nasyconego roztworu alkoholu po czyszczeniu wydruków, który nie został oczyszczony (jak to zrobić dowiecie się z oddzielnego artykułu) należy skontaktować się ze specjalistyczną firma zajmującą się utylizacją odpadów niebezpiecznych takich jak farby, emalie i lakiery na bazie rozpuszczalników.

Co robić?

  • Korzystaj ze środków ochrony osobistej podczas używania żywic 3D!
  • Utwardzaj pozostałości po druku, nawet zużyte rękawice czy środku czyszczące.
  • W razie potrzeby skontaktuj się z lokalnym ośrodkiem do zagospodarowania odpadów lub recyklingu.
  • Odzyskuj alkohol używany do czyszczenia wydruków.

Czego nie robić?

  • Nie dotykaj nieutwardzonych wydruków czy żywicy bez nitrylowych rękawiczek!
  • Nie wylewaj pozostałości płynnej żywicy do kanalizacji.
  • Nie wyrzucaj nieutwardzonej żywicy do odpadów komunalnych.
  • Nie wylewaj alkoholu po czyszczeniu wydruków.

 

  • Kacper Włodarek

    Wyświetlacze LCD w Druku 3D: Monochromatyczny vs RGB?

    Zapewne czytacie ten artykuł na telefonie, tablecie albo komputerze. Elementem, na który zwracamy szczególną uwagę [...]

  • rozdzielczość 4K, 8K, 12K w stomatologicznym druku 3D

    Kacper Włodarek

    Rozdzielczość w druku 3D dla stomatologii – 4K, 8K, 12K?

      W stomatologii precyzja to podstawa – od dokładnie dopasowanych protez, przez modele diagnostyczne, aż [...]

  • Kacper Włodarek

    Wybór najlepszej technologii drukarki 3D w stomatologii: SLA, DLP czy LCD?

    Świat technologii dentystycznej rozwija się bardzo dynamicznie, a druk 3D stał się kluczowym elementem nowoczesnych [...]