Przechowywanie i użytkowanie żywicy 3D

Technologia druku 3D zrewolucjonizowała branżę stomatologiczną, umożliwiając przyśpieszenie i ułatwienie codziennej pracy, dzięki wytwarzaniu modeli i innych elementów z niesamowitą precyzją.  Druk 3D oparty na żywicy oferuje niezwykłe możliwości, ale ze względu na skład chemiczny żywic do druku bezpieczeństwo musi być zawsze na pierwszym miejscu bez względu czy jesteś początkującym czy zaawansowanych użytkownikiem żywicznych drukarek 3D.

Nasze żywice projektujemy tak, alby były jak najbardziej bezpiecznie i zminimalizować ryzyko niekorzystnych skutków zdrowotnych. Niestety nadal występuje wiele mitów i błędnych przekonań co to przechowywania i użytkowania żywic do druku 3D, które mogą prowadzić do niebezpiecznych praktyk i zagrożeń dla zdrowia.

Zawsze zapoznaj się z kartą charakterystyki (SDS) jako sprawdzonym źródłem informacji o bezpieczeństwie, przechowywaniu i użytkowaniu żywicy 3D.

Przechowywanie żywicy

Żywice EVOCURE tak jak wszystkie materiały do druku 3D wymagają odpowiedniego przechowywania. Aby zmaksymalizować ich żywotność, należy przechowywać je w szczelnie zamkniętych oryginalnych pojemnikach, z dala od bezpośredniego światła i źródeł ciepła. Nie przechowuj żywicy w kuwecie drukarki dłużej niż 3 dni. W przypadku uszkodzenia oryginalnej butelki, należy przelać żywicę do innej nieprzepuszczającej światła butelki, najlepiej z tworzywa HDPE, uprzednio przefiltrowując ją przez lejek z filtrem o gęstości 190nm.

 

Użytkowanie żywicy

Używaj rękawiczek

Podczas pracy z żywicą zawsze używaj rę

kawiczek nitrylowych bez względu czy pracujesz z płynną, czy wstępnie utwardzoną żywicą. Rękawiczki to najlepsza ochrona przed potencjalnymi reakcjami alergicznymi, podrażnieniami i oparzeniami chemicznymi.

Umyj wodą z mydłem

Aby usunąć żywicę ze skóry czy innych elementów drukarki wrażliwych na wysokoprocentowe alkohole do czyszczenia, użyj wody z mydłem. Nie należy myć skóry ani elementów drukarki produktami zawierającymi alkohol czy innymi rozpuszczalnikami.

Przed drukiem

  • Sprawdź, czy żywica nadaje się do druku i nie jest po terminie ważności. Zwróć uwagę na nienormalnie wysoka lepkość czy grudki.
  • Każda żywica z pigmentami osiada podczas przechowywana. Jest to normalny proces i nie wpływa na właściwości żywicy. Przed rozpoczęciem każdego druku energicznie wstrząśnij butelką, a żywicę w kuwecie dokładnie wymieszaj szpatułką.
  • Aby uniknąć zanieczyszczenia, zawsze filtruj żywicę przed zlaniem do butelki.

Utylizacja żywicy

Płynną, częściowo utwardzoną czy rozpuszczoną w alkoholu żywicę i wszystkie zabrudzone elementy takiej jak rękawiczki, chusteczki itp. należy wyrzucać zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska i komunalnymi. Więcej o utylizacji znajdziesz w osobnym artykule.

  • Kacper Włodarek

    Wyświetlacze LCD w Druku 3D: Monochromatyczny vs RGB?

    Zapewne czytacie ten artykuł na telefonie, tablecie albo komputerze. Elementem, na który zwracamy szczególną uwagę [...]

  • rozdzielczość 4K, 8K, 12K w stomatologicznym druku 3D

    Kacper Włodarek

    Rozdzielczość w druku 3D dla stomatologii – 4K, 8K, 12K?

      W stomatologii precyzja to podstawa – od dokładnie dopasowanych protez, przez modele diagnostyczne, aż [...]

  • Kacper Włodarek

    Wybór najlepszej technologii drukarki 3D w stomatologii: SLA, DLP czy LCD?

    Świat technologii dentystycznej rozwija się bardzo dynamicznie, a druk 3D stał się kluczowym elementem nowoczesnych [...]